Q:

Select all that apply. Which of the following are equivalent? a. 6 oranges for 2 dollars b. 3 oranges for a dollar c. 3 dollars and one orange d. 9 oranges for 3 dollars

Accepted Solution

A:
This question is asking you to compare ratios, and in order to do that, all you have to is simplify the fractions into a unit rate (meaning that you get x number of oranges for $1.00). Remember, unit rates always have a denominator of one. If the unit rates in these expressions are determined to be the same, then the price of oranges is equivalent.  

6 oranges for $2.00 = 6/2 = 3 oranges for $1.00 

3 oranges for $1.00 = 3/1 = 3 oranges for $1.00

1 orange and  $3.00 = unknown, more than $3.00

9 oranges for $3.00 = 9/3 = 3 oranges for $1.00

answer: A. 6 oranges for $2, B. 3 oranges for $1, and D. 9 oranges for $3

hope the helps!